slide-3.jpg
05
Mar
Lekcje języka polskiego i historii inaczej...
Posted by Super User

   Ostatnio w naszej szkole niektóre klasy miały możliwość obejrzenia ważnych dzieł literackich w wersji teatralnej przygotowanych przez Teatr „Cracovia”. We wtorek - 27 II – kl. I TET poznawała historię żądnego władzy Makbeta i jego żony, a 9 III maturzyści z IV TET i IV TŻG oglądali próby przywracania zasad i tradycji przez Artura, który nie chce żyć w świecie chaosu i „bylejakości”.

  Wszyscy uczniowie przed lub po spektaklu zwiedzali Muzeum Dom Gotycki, poznając dzieje Sądecczyzny i wytwory lokalnych artystów. Wystawy stałe i czasowe przybliżyły młodzieży kulturę naszej małej ojczyzny, a filmy dokumentalne wprowadziły w zagadnienia poszukiwania i odkrywania miejsc pochówku Żołnierzy Wyklętych.

  W tragiczną historię sądeckich Żydów wprowadziła maturzystów emerytowana prof. Małgorzata Piluch, prezentując miejsca związane z ich kulturą. Cmentarz żydowski, synagoga, pamiątkowe tablice na kamienicach znajdujących się na terenie byłego getta, z którego Niemcy w 1943 r. wywieźli w przeciągu trzech dni 10 tys. Żydów do Bełżca i bestialsko zamordowali. Przemierzając ulice, odkrywali „białe plamy” w historii naszych małych ojczyzn. Ze zdumieniem dowiadywali się, że teren parku nad Kamienicą obok klasztoru Jezuitów to dawny cmentarz żydowski, a murki okalające go mają wmurowane fragmenty kamiennych macew.

  Wyjazd do pobliskiego Nowego Sącza uświadomił wszystkim, że wielka i tragiczna historia rozgrywała się nie gdzieś w odległym świecie, ale nasze małe miasta czy wioski były terenami, na których toczyły się walki o wolną Polskę, ludzie podejmowali dramatyczne decyzje, aby z narażeniem życia ratować  Żydów skazanych przez Niemców na zagładę.

Galeria zdjęć >>>

 

 

 

.