slide-8.jpg
01
Gru
Dni Polsko-Węgierskie w ZSP
Posted by Super User

 W związku z Rokiem Kultury Węgierskiej 2016/2017 w czerwcu trwały Dni Polsko-Węgierskie w naszej szkole. Partnerem wydarzenia był Węgierski Instytut Kultury w Warszawie (Instytut im. Balassiego), który również ufundował nagrody dla laureatów. Cele przyświecające projektowi to krzewienie wiedzy na temat Węgrzech wśród naszej młodzieży w związku z wieloletnią już współpracą ZSP ze szkołą średnią w Dunakeszi na Węgrzech.

Grupy młodzieży, które zaangażowały się w przedsięwzięcie, wzięły udział w konkursie kulturoznawczym w języku angielskim dotyczącym Węgier. Wybór języka angielskiego nie był przypadkowy, bowiem już pod koniec września uczniowie naszej szkoły będą mogli doskonalić praktyczne umiejętności językowe w trakcie pobytu grupy węgierskiej z Radnóti Miklós Gimnázium z Dunakeszi w Starym Sączu w ramach współpracy międzynarodowej.

Uczniowie czytali również informacje turystyczne dotyczące Węgier w języku polskim i tworzyli własne teksty w języku angielskim o tym państwie. Foldery o Polsce w języku angielskim dla Węgrów, którzy odwiedzą Stary Sącz we wrześniu,  zostały już zaprojektowane przez kl. III TI/E oraz I TOT.

Ponad 100 uczniów zmierzyło się z wyzwaniem kulturoznawczo-językowym. Odpowiadali w języku angielskim na różnorodne pytania dotyczące Węgier (geografii, historii, parków narodowych, Zakola Dunaju, Budapesztu, ciekawostek dotyczących słynnych Węgrów) znajdujące się na kartach pracy przygotowanych w związku z obchodami Dni Polsko-Węgierskich w naszej szkole.  Pomocą służyły teksty źródłowe o Węgrzech w języku angielskim.

Wśród laureatów przedsięwzięcia znaleźli się: Mariusz Siedlarz, Franciszek Zając, Jakub Kita, Adam Jagieło, Hubert Prusak oraz Przemysław Depczyński z Technikum Leśnego; Katarzyna Węglarz, Zuzanna Izworska, Kaja Górka  i Sonia Jurecka z Technikum Obsługi Turystycznej; Sławomir Pietrzak i Patrycja Pawlik z Technikum Informatycznego, a także Karol Królewski z Technikum Mechanicznego. Wśród laureatów nie zabrakło również uczniów z Ukrainy, którzy uczęszczają do naszej szkoły: Anastasiia Butryk (I TOT), Petro Zakrevskyi i Andrii Kuratov z  (II TI/M).

W projekcie uczestniczyło również kilka grup uczniowskich z Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu, dzięki czemu społeczność lokalna mogła stać się częścią obchodów Dni Polsko-Węgierskich w ZSP. Laureatami konkursu kulturoznawczo-językowego ”Odkryj z nami Węgry” wśród gimnazjalistów zostali: Martyna Jawor, Szymon Radzik, Julia Kruczek, Zuzanna Tokarczyk, a także Michał Zygmunt.

Wszystkim gratulujemy, a naszym uczniom przypominamy, że już we wrześniu będą mogli uczestniczyć w programie współpracy polsko-węgierskiej ze szkołą węgierską z Dunakeszi.