slide-7.jpg
01
Gru
W hołdzie Żołnierzom Niezłomnym
Posted by Super User

1 marca po raz dziewiąty obchodziliśmy w  Polsce Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Społeczność naszej szkoły uczciła go uroczystą akademią i projekcją filmu „Historia Roja – czyli w ziemi lepiej słychać”, które odbyły się w starosądeckim kinie Sokół.

Jak co roku, w ramach obchodów tego święta, mieliśmy możliwość w sposób szczególny zapoznać się z biografią jednego z „Wyklętych” – był nim Mieczysław Dziemieszkiewicz ps. „Rój”. Jako żołnierz Narodowego Zjednoczenia Wojskowego stanął na czele oddziału partyzanckiego i przez 6 lat kontynuował walkę o wolną Polskę z sowieckim okupantem, siejąc postrach wśród funkcjonariuszy UB i kolaborantów.

Projekcję filmu poprzedziła prezentacja multimedialna ukazująca dramatyczne losy Mieczysława Dziemieszkiewicza, który nigdy nie zgodził się na to, by Polską rządziła komunistyczna władza z nadania Moskwy. Nie złożył broni i za tę postawę zapłacił najwyższą cenę – własne życie. Warto dodać, że „Historia Roja” jest pierwszym w Polsce filmem zrealizowanym w hołdzie Żołnierzom Wyklętym pod Honorowym Patronatem prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Andrzeja Dudy