4.jpg
01
Gru
W nagrodę do Brukseli!
Posted by Super User

W dniach 15 - 19 października uczniowie naszej szkoły: Sonia Jurecka z kl. IV TOT i Karol Królewski z kl. III TM uczestniczyli w wyjeździe studyjnym do Brukseli. Wycieczka została ufundowana przez posła do Parlamentu Europejskiego pana prof. Ryszarda Legutkę. Była to główna nagroda w Szkolnym Konkursie o Krajach Anglojęzycznych.

Do Soni i Karola dołączyli laureaci Powiatowego Konkursu o Krajach Anglojęzycznych ( konkurs jest organizowany w ZSP od dziewięciu lat dla uczniów gimnazjów).

Po długiej podróży autokarem i krótkim odpoczynku w hotelu młodzież wyruszyła na zwiedzanie najbardziej znanych miejsc Brukseli. Pani przewodnik zwracała uwagę na bogactwo architektoniczne budynków na Grand Place – uczestnicy wycieczki mogli podziwiać średniowieczne zabytki, w tym wspaniałą katedrę św. Michała i św. Guduli. Wszyscy zachwycali się uliczkami z mnóstwem restauracji i sklepików.

Następny dzień przeznaczony był na wizytę w Parlamencie Europejskim i spotkanie z  profesorem Ryszardem Legutką.  Wykorzystując wolny czas przed południem, grupa udała się na spacer po parku miejskim  i okolicach Pałacu Królewskiego, oraz zwiedziła jedną z ekspozycji Muzeum Sztuk Pięknych, podziwiając dzieła znanych artystów, jak Pieter Breughel  czy Peter Paul Rubens. Podczas pobytu w Parlamencie Europejskim uczniowie wysłuchali prelekcji na temat głównych zadań tej unijnej instytucji, mogli także zadawać pytania i wejść na salę plenarną.

Czwartek, 18 października, był dniem wyjazdu, ale jeszcze przed południem grupa udała się na kolejny spacer po stolicy Belgii. Tym razem uczestnicy wycieczki zobaczyli tzw. górne miasto, którego początki sięgają średniowiecza. Wśród atrakcji znalazł się Kościół Matki Boskiej Zwycięskiej, imponujący gmach sądu, fragmenty murów obronnych i dzielnica Sablon z targiem staroci. Z wysoko położonej części miasta można było podziwiać panoramę Brukseli z widocznym w oddali modelem atomu żelaza. Był też czas na zakup pamiątek i degustację sławnej belgijskiej czekolady.

Galeria zdjęć >>>