slide-4.jpg
01
Gru
W hołdzie pomordowanym na nieludzkiej ziemi
Posted by Super User

W poniedziałek, 23 kwietnia, jak co roku, młodzież naszej szkoły wraz z Dyrekcją i nauczycielami uczcili pamięć zastrzelonych w Katyniu i Charkowie polskich oficerów.

Znamiennym jest fakt, że 23 spośród nich ukończyło Seminarium Nauczycielskie Męskie w Starym Sączu, mieszczące się niegdyś w murach obecnego budynku szkoły. W uroczystym apelu przywołaliśmy Ich imiona, nazwiska i stopnie wojskowe. Z uwagą wysłuchaliśmy fragmentów niewygłoszonego przemówienia śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego przygotowanego na wizytę w Katyniu pamiętnego 10 kwietnia 2010 r.

Uczniowie klas pierwszych złożyli wiązankę biało-czerwonych kwiatów pod tablicą upamiętniającą zabitych absolwentów. Po poruszającej muzycznej „Ciszy” wykonanej na trąbce głos zabrał  dyrektor Grzegorz Skalski, który przypomniał dzieje szkoły i okoliczności wmurowania tablicy. Wiązały się one z siedemdziesiątą rocznicą dokonania mordu na polskich oficerach w ZSRR i publikacją książki Jerzego Gizy „Nowosądecka Lista Katyńska”. Na zakończenie wszyscy udaliśmy się do szkolnego ogrodu, aby podziwiać „Dęby Pamięci” zasadzone na wieczną chwałę bohaterom, którzy oddali swe życie na „nieludzkiej ziemi”, pozostając wiernymi Bogu, Honorowi i Ojczyźnie. O Ich ofierze powinniśmy pamiętać każdego dnia, zwłaszcza w szczególnym czasie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.  

Chwała Bohaterom! Cześć Ich pamięci!

Galeria zdjęć >>>