slide-8.jpg
01
Gru
Notatka klasy III TI
Posted by Super User27 listopada 2013r. klasa III TI wraz z wychowawcą udała się do Muzeum Regionalnego w Starym Sączu, aby obejrzeć wystawę poświęconą życiu i twórczości Księdza Profesora Józefa Tischnera. Na klatce schodowej budynku zwanego „Domem na Dołkach” powitał nas serdecznie kustosz – Pan Andrzej Długosz. Po obejrzeniu plansz ukazujących miejsca w Starym Sączu związane  z osobą wybitnego Kapłana, przeszliśmy do pomieszczenia będącego wierną rekonstrukcją Jego pokoju z domu rodzinnego. Zaszokowała nas prostota wnętrza, skromne wyposażenie, no i …. maszyna do pisania, która wydała się nam (informatykom wykorzystującym dziś głównie klawiaturę) czymś z odległej epoki.W centralnej  sali ekspozycyjnej szczególne zainteresowanie wzbudziła galeria zdjęć, dokumentująca ważne wydarzenia z pracy duszpasterskiej Księdza Profesora, Jego spotkania zarówno z osobistościami, jak i ze zwykłymi ludźmi. Uwagę zwiedzających przykuła także specjalnie wydzielona przestrzeń symbolizująca kościół klasztorny Sióstr Klarysek, gdzie Ksiądz Tischner często celebrował Msze Święte i wygłaszał kazania. Na zakończenie pobytu w muzeum wysłuchaliśmy    archiwalnych fragmentów tychże kazań.
Bogatsi o nowe wrażenia ,pogłębione projekcją filmu zatytułowanego „Tischner – życie w opowieściach”, mogliśmy jeszcze wnikliwiej poznać sylwetkę naszego wspaniałego Patrona.