2.jpg
01
Gru
VII Powiatowy Konkurs Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych. Kolejna edycja konkursu dobiegła końca.
Posted by Super User

Dnia 17 marca 2016 roku odbył się finał VII Powiatowego Konkursu Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych, którego organizatorem od siedmiu już lat jest Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. ks. prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu.  Koordynatorami konkursu są nauczyciele języka angielskiego: Beata Damasiewicz, Anna Duda, Anna Mazur, Dominika Olech, Natalia Orzechowska, Karolina Puścizna oraz Katarzyna Zaczyk. Patronat honorowy nad konkursem sprawowali:

 

Pan Kazimierz Karasiński- Konsul Honorowy Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej

Pan Ryszard Legutko- Poseł do Parlamentu Europejskiego

Pan Marek Pławiak- Starosta Nowosądecki

Pan Jacek Lelek- Burmistrz Starego Sącza

Zarząd Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Jakości w Nauczaniu Języków Obcych PASE

oraz wydawnictwa językowe, Macmillan Polska oraz Oxford University Press. 

         Sponsorami nagród byli:  Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu,

Burmistrz Starego Sącza, Szkoła Językowa Perfect English w Nowym Sączu- fundator bonów podarunkowych dla zdobywców pierwszych trzech miejsc w VII Powiatowym Konkursie Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych oraz niespodzianek dla wszystkich uczestników konkursu,  Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Jakości w Nauczaniu Języków Obcych,  Bank Spółdzielczy w Starym Sączu, Oxford University Press, Macmillan Polska,

Joan i Tim Giulivo, nauczyciele w amerykańskiej szkole średniej Padua Franciscan High School w Parma, Ohio oraz Rada Rodziców w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. ks. prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu. Serdecznie dziękujemy!

 

198 gimnazjalistów z 15 szkół gimnazjalnych powiatu wzięło udział w konkursie na szczeblu szkolnym w styczniu. We czwartek (17 marca) 60 finalistów z 14 szkół gimnazjalnych powiatu nowosądeckiego rozwiązywało  test dotyczący wiedzy na temat Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz Stanów Zjednoczonych. W finale powiatowym znaleźli się uczniowie z Publicznego Gimnazjum w Nawojowej,  Gimnazjum w Barcicach,  Gimnazjum w Ptaszkowej, Zespołu Szkół w Chełmcu, Zespołu Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych w Kamionce Wielkiej , Zespołu Szkół w Podolu-Górowej,  Prywatnego Gimnazjum w Starym Sączu, Zespołu Szkół we Florynce, Zespołu Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych w Mystkowie,  Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Jazowsku, Gimnazjum nr 5 im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Gródku nad Dunajcem, Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu, Gimnazjum nr 2 im. ks. Jana Twardowskiego w Nowym Sączu oraz  Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Przysietnicy.

 

         W tym samym czasie odbywał się również finał VII Szkolnego Konkursu Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych dla uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. ks. prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu. W oczekiwaniu na wyniki konkursu na wszystkich opiekunów i uczestników czekał poczęstunek przygotowany przez młodzież naszej szkoły pod kierunkiem pani Wioletty Kossakowskiej, pani Beaty Łęczyckiej oraz pani Małgorzaty Zięby. 

 

         Finaliści konkursu uczestniczyli również w warsztatach z językiem angielskim w tle, których tematyka dotyczyła m.in. środowiska naturalnego, zwierząt leśnych, atrakcji turystycznych Anglii, energii odnawialnej, żywienia, turystyki. Nad sprawnym przebiegiem warsztatów czuwała pani Dominika Olech oraz pani Anna Duda.

 

         Po zakończeniu warsztatów w starosądeckim kinie Sokół miała miejsce uroczystość wręczenia nagród. Swoją obecnością zaszczycili: Zastępca Burmistrza Starego Sącza Kazimierz Gizicki, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Starego Sącza Andrzej Stawiarski, Prezes Banku Spółdzielczego w Starym Sączu Wojciech Kulak, a także Dyrekcja Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych  Grzegorz Skalski i Angelika Duda.

 

         Podczas uroczystości wręczenia nagród została wystawiona sztuka Williama Szekspira pt. "Sen nocy letniej", oczywiście w języku angielskim w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. ks. prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu pod kierunkiem nauczycieli języka angielskiego Beaty Damasiewicz i Karoliny Puścizny. W sztuce teatralnej wystąpił również uczeń klasy trzeciej ze Szkoły Podstawowej im. ks. prof. Józefa Tischnera- Jakub Ogorzałek.

          

         Zdobywcy pierwszych trzech miejsc w VII Powiatowym Konkursie Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych dla uczniów szkół gimnazjalnych z powiatu nowosądeckiego oraz w VII Szkolnym Konkursie Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych dla uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. ks. prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu otrzymali nagrody w postaci wyjazdów studyjnych do Parlamentu Europejskiego w Brukseli na zaproszenie pana prof. Ryszarda Legutki, posła do Parlamentu Europejskiego. Słowa prof. Ryszarda Legutki skierowane do uczestników VII Powiatowego Konkursu Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych:

"Szanowni Państwo, 

nauczyciele, organizatorzy, rodzice i oczywiście droga młodzieży!

Jest to, już niemal tradycją, że w marcu spotykamy się w Starym Sączu w bardzo miłych okolicznościach. Tak też byłoby zapewne i w tym roku, ale niestety ze względu na obowiązki, nie mogę osobiście uczestniczyć w rozdaniu nagród, dlatego też kieruję do Was te słowa. 

Inicjatywy takie jak ten konkurs, czyli mające na celu naukę, a zarazem sprawiające jego uczestnikom przyjemność z poznawania obcych języków i nowych krajów, są mi szczególnie bliskie i wspieram je z wielką chęcią. 

Dziś przygoda z językiem obcym towarzyszy Wam (dzieciom, młodzieży) od najmłodszych lat, ale chcę Wam uświadomić, że nie zawsze tak było. W czasach mojego dzieciństwa, nauka języka obcego, była czymś niepopularnym, odosobnionym, a często nawet lekceważonym.

Piszę to po to, aby uświadomić Wam, że ucząc się dziś języków obcych, od najmłodszych lat szkolnych inwestujecie w swoją przyszłość i macie szansę jakiej nie mieli często być może Wasi rodzice, dziadkowie, a dziś nadal na świecie nie ma jej również wielu Waszych rówieśników. Dlatego wykorzystajcie ją najlepiej jak możecie, bo w przyszłości odczujecie z tego powodu wielorakie korzyści. Zachęcam, uczcie się języków i łączcie z nimi swoją przyszłość. Niebawem staniecie przed koniecznością dokonywania życiowych wyborów jak np. profile klas, czy kierunki studiów, pomyślcie wtedy też o językach obcych (ja wybrałem na studiach anglistykę i dziś tego nie żałuję).

Z własnego doświadczenia mogę Wam natomiast powiedzieć, że w miejscu, w którym na co dzień pracuję, a więc w Parlamencie Europejskim, nie sposób byłoby się sprawnie poruszać bez znajomości choćby języka angielskiego. 

Już w maju mam nadzieję, przekonacie się o tym na własnej skórze i umiejętności, które dziś nabywacie przy okazji lekcji, ćwiczeń czy konkursów będziecie mogli przetestować na żywo, choćby w restauracjach, sklepach, podczas zwiedzania i w wielu innych sytuacjach. 

Kończąc, raz jeszcze gratuluję wszystkim uczestnikom, dziękuję organizatorom za trud włożony przygotowania, a najlepszym mówię: See you soon!"

                                                                           /Ryszard Legutko/

 

         Zwycięzcą VII Powiatowego Konkursu Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych jest  Małgorzata Matusik  z Zespołu Szkół im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Gródku nad Dunajcem. Zdobywcą drugiego miejsca w VII Powiatowym Konkursie Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych jest Sylwia Lizoń z Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu. Laureatem trzeciego miejsca jest Marta Dychała z Gimnazjum w Jazowsku.

Tuż za podium znalazł się Hubert Szot z Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu, kolejne 8 wyróżnień otrzymali: Anna Frączek z Zespołu Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych w Kamionce Wielkiej, Aleksandra Oleksy z Gimnazjum nr 5 im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Gródku nad Dunajcem, Karolina Cempa z Zespołu Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych w Mystkowie, Sara Krupińska z Prywatnego Gimnazjum w Starym Sączu, Urszula Bajorek z Gimnazjum nr 5 im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Gródku nad Dunajcem, Karolina Sztaba z Zespołu Szkół w Chełmcu, Bartosz Gawlak z Gimnazjum nr 5 im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Gródku nad Dunajcem oraz Julia Gawlak z Prywatnego Gimnazjum w Starym Sączu.

Zwycięzcą VII Szkolnego Konkursu Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych dla uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. ks. prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu jest Klaudia Bodziarczyk, uczennica klasy drugiej Technikum Leśnego.  Zdobywcą drugiego miejsca w VII Szkolnym Konkursie Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych jest Michał Pasiut z kl. II Ti/e. Laureatem trzeciego miejsca jest Dorota Florek, kl. II Ti/e. Wyróżnienia otrzymali: Krzysztof Gomółka z klasy trzeciej Technikum Obsługi Turystycznej, Paweł Zbozień z III TOT, Renata Udziela z III TOT oraz Monika Dziedzina z kl. II TŻG.

 Galeria zdjęć>>>