slide-7.jpg
01
Gru
Czytanie to podstawa konkurs dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów
Posted by Super User

Czytanie pobudza wyobraźnię, dostarcza informacji, poprawia koncentrację... – zalet czytania jest wiele. Poloniści (i nie tylko) często narzekają, że młodzi ludzie nie czytają książek, wolą wirtualny świat niż czas spędzony na lekturze. O tym, że to tylko częściowa prawda, przekonaliśmy się 5 czerwca podczas VI edycji Konkursu czytelniczego dla uczniów szkoły podstawowej oraz gimnazjalistów pod honorowym patronatem Starosty Powiatowego Marka Kwiatkowskiego.

W poprzednich latach organizatorki zapraszały uczniów w świat fantastyki twórców z literatury powszechnej – był ...Tolkien, S. Collins, J. Rowling, V. Roth. W 2018 r. młodzież zmierzyła się z pierwszą częścią sagi o wiedźminie jednego z najbardziej znanych polskich autorów współczesnych, Andrzeja Sapkowskiego.

„Z propozycji ubiegłorocznych uczestników wybrałyśmy tym razem powieść J. Dashnera Więzień Labiryntu. Aby jednak urozmaicić formułę wprowadziłyśmy w tym roku dodatkową konkurencję zespołową” – mówią pomysłodawczynie i organizatorki sześciu edycji czytelniczych zmagań - Wiesława Majda i Justyna Białka.

W gościnnych progach naszej szkoły uczniów i ich opiekunów powitała serdecznie wicedyrektor Angelika Duda, gratulując ciekawości świata oraz pasji czytelniczych.

Konkurencja drużynowa wymagała m. in. od uczestników refleksu, kto pierwszy zna odpowiedź na pytania dotyczące treści, rozwiąże krzyżówkę, ale także umiejętności plastycznych, by z pozycji Zwiadowców narysować Mapę Labiryntu. Po krótkiej przerwie prawie dwudziestu uczestników przystąpiło do zmagań z trudnym testem. Wśród pytań, które nie sprawiły żadnych problemów, były podchwytliwe i szczegółowe, pozwalające wyłonić zwycięzców. Uczniowie w zasadzie wykorzystywali cały czas przeznaczony na rozwiązanie testu.

Czas oczekiwania na wyniki upłynął w atmosferze spotkań z uczniami i nauczycielami, którzy przedstawili młodzieży kierunki, w jakich odbywa się kształcenie w ZSP oraz zapoznawali z najnowszymi sukcesami uczniów, sięgających po olimpijskie laury zapewniające im indeksy na uczelnie.

Wybór był trudny, ponieważ uczniowie z połączonych gimnazjów i szkół podstawowych musieli wykazać się nie tylko kreatywnością, ale również umiejętnością współpracy zespołowej. Organizatorkom w sprawdzaniu pomagały trzecioklasistki TŻG, które zajmowały się także obsługą, serwowaniem upieczonych w szkolnej pracowni muffinek i innych słodyczy.

Dyrektor Grzegorz Skalski podsumowując konkurs, pogratulował sukcesów czytelniczych wszystkim uczestnikom i w asyście z wicedyrektorkami Angeliką Dudą i Urszulą Sadowską wręczył dyplomy, nagrody dla zwycięzców oraz upominki i słodycze dla wszystkich ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu, Firmę „Fakro”, Placówkę „Alior Banku” w Starym Sączu i Radę Rodziców ZSP.

Świetna znajomość pierwszej części przygód bohaterów, którym udało się uwolnić z Labiryntu, by stać się uczestnikami kolejnego Eksperymentu, zaskoczyła organizatorki, które podziwiały zdolność do zapamiętywania trudnych imion, nazwisk, czy słów oddających realia świata fantastyki.

Tegorocznymi zwycięzcami indywidualnymi zostali:


I miejsce – Małgorzata Gorczowska ze Szkoły Podstawowej im. Franciszka Świebockiego w Barcicach,

II miejsce - Kamil Serkis - Szkoła Podstawowa w Łomnicy – Zdroju,

III miejsce – Izabela Nieć – Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Przysietnicy.

Rywalizacja o najlepsze miejsca drużynowo stoczyła się między Przysietnicą (I miejsce), Łomnicą – Zdrój (II miejsce) i Gaboniem (III miejsce).

Wszystkim miłośnikom książek i ich opiekunom gratulujemy i życzymy miłych spotkań z literaturą w czasie wakacji.

Galeria zdjęć >>>